Uzman Dr. Duran Yazıcı, Epilepsi, Migren, Tuzak Nöropatiler, Vertigo alanlarında güncel tedavi metodları özel ilgi alanlarım arasındadır.
Görüşlerinizi Paylaşın

Multiple Skleroz Belirtileri Nelerdir?

alzheimer-hastaligi

Yaygın MS Hastalığı - Multiple Skleroz Belirtileri Nelerdir?
MS Hastalığı - Multiple Skleroz, değişken ve düzensiz bir hastalıktır ve hastalar da aynı semptomlara sahip değildir. Çoğu hasta, semptomlarının zaman içinde değiştiğini veya daha da kötüleştiğini ya da iyileştiğini gözlemler.
En sık görülen semptomlardan bazıları şunlardır:
Yorgunluk: MS Hastalığı - Multiple Skleroz’lu hastaların % 80'inde ciddi yorgunluk vardır.
Uyuşma veya karıncalanma: Genellikle ortaya çıkacak ilk belirtilerden biri, genellikle yüz, vücut, kol veya bacaklarda  olan uyuşmalardır.
Görme problemleri: Bulanık görme, kontrast görmede bozulma ve ağrılı göz hareketi birçok MS hastası için erken belirtilerdendir.
Bilişsel sorunlar: Tüm MS Hastalığı - Multiple Skleroz hastalarının yaklaşık yarısı, bilgi edinme, işleme veya hatırlama yeteneği dahil olmak üzere bilişsel değişiklikler yaşar.
Başdönmesi: Sıklıkla baş dönmesi veya dengesizlik yakınmasına neden olabilir.
Ağrı: MS Hastalığı - Multiple Skleroz’lu tüm hastaların yarısından fazlasında genellikle kronik ağrı yakınması vardır.
Spastisite: Bu istemsiz kas spazmı veya genel kas sertliği genellikle MS Hastalığı - Multiple Skleroz hastalarının bacaklarını etkiler.
Yürüme güçlüğü: Zayıflık, denge kaybı ve spastisite yürüme güçlüğüne neden olabilir.
Her ne kadar herkesin MS Hastalığı - Multiple Skleroz hastalığına yakalanma riski olsa da, bazı kişilerin hastalığın görülmesi daha olasıdır. Kadınlarda MS Hastalığı - Multiple Skleroz hastalığı görünmesi, erkeklerin hastalığa yakalanma olasılığının yaklaşık iki katıdır ve en sık 20 ve 40 yaşları arasındaki kişilerde teşhis edilir. MS Hastalığı - Multiple Skleroz, genetik olarak kalıtsal değildir, ancak hastalığın aile öyküsü olması hastalığa yatkınlık oluşturmaktadır. 

Randevu Talep Et!

Haftaiçi 09:00 - 18:00, Cumartesi 10:00 - 18:00 arası için randevu talep edebilirsiniz.
Randevu talepleriniz için her gün saat 09:00' dan itibaren telefonla ulaşabilirsiniz.

İÇİN TEKLİF AL