Uzman Dr. Duran Yazıcı, Epilepsi, Migren, Tuzak Nöropatiler, Vertigo alanlarında güncel tedavi metodları özel ilgi alanlarım arasındadır.
Görüşlerinizi Paylaşın

Epilepsi (Sara Hastalığı)

Epilepsi - Sara Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Epilepsi nöbeti (yada krizi), beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur. Halk arasında “Sara Hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kendini epileptik nöbetler ile göstermektedir.

 

Epilepsi - Sara Hastalığı Nedir?
Epilepsi - Sara Hastalığı, tekrarlayan nöbetler ile tanımlanan kronik bir nörolojik bozukluktur. Beyninizdeki normal sinir hücresi aktivitesinin bozulduğu veya kesintiye uğradığı, nöbetle ilgili çok çeşitli semptomlara neden olduğunda meydana gelir:

  • Kolların ve bacakların kontrol edilemeyen sarsıntı hareketleri
  • Farkındalık kaybı ya da bilinç kaybı
  • Geçici kafa karışıklığı veya psişik semptomlar

Epilepsi - Sara hastalarının yaklaşık yarısında altta  belirli bir neden olmaksızın hastalık ortaya çıkar. Bazı durumlarda ise epileptik nöbetlerin görülme riski artar;
Aile Öyküsü: Bazı epilepsi türleri birden fazla aile bireyinde görülebilir ve bu da bu rahatsızlıkların genetik bir bileşeninin bulunma ihtimalini arttırır.
Fokal nedenler: Bir inme veya beyin tümörü epilepsiye neden olabilir; aslında inme, 35 yaşından büyük hastalar için epilepsinin ana nedenidir.
Beyin Travması: Spor esnasında ya da araba kazasında veya başka bir nedenle yaşanabilecek beyin travması, epilepsiye neden olabilir.
Viral Enfeksiyonlar: Menenjit, viral ensefalit ve AİDS de dahil olmak üzere belirli viral enfeksiyonlar epilepsiye yol açabilir.
Gelişimsel Sorunları: Otizmli, nörofibromatozisli ve diğer gelişimsel bozukluğu olan kişilerin epilepsi olma olasılıkları daha yüksektir.
Fetal Beyin Hasarı: Fetal gelişim sırasında beyin hasarı gelişmiş bebekler -  oksijen eksikliği, yetersiz anne beslenmesi, enfeksiyon veya travma - epilepsiye yatkınloık oluşturur.
Epilepsi - Sara Hastalığı Ne Kadar Yaygındır?
Epilepsi Sara Hastalığı her yaştan insanı etkiler ve dördüncü en yaygın nörolojik bozukluktur. Epilepsi dünya çapında yaklaşık 65 milyon insanı etkiliyor. 
Epilepsi - Sara Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Bir hastanın en az 24 saat arayla iki veya daha fazla provoke olmayan nöbet geçirmesi durumunda epilepsi olduğu söylense de, epilepsi - sara hastalığı tanısı için, genellikle kapsamlı bir nörolojik muayene, kan testleri ve anormallikleri saptamak için çeşitli testler gerekir.
Bir hasta uygun şekilde incelendikten ve teşhis edildikten sonra nöbetlerin azaltılması veya ortadan kaldırılması için  ilaca başlanır. Doğru ilacı veya ilaç kombinasyonunu ve doğru dozu bulmak önemli ve zordur. Uygun tedaviyle, epilepsi - sara hastalarının yaklaşık % 60'ı birkaç yıl içinde epilepsi nöbetlerinden kurtulabilir.

Randevu Talep Et!

Haftaiçi 09:00 - 18:00, Cumartesi 10:00 - 18:00 arası için randevu talep edebilirsiniz.
Randevu talepleriniz için her gün saat 09:00' dan itibaren telefonla ulaşabilirsiniz.

İÇİN TEKLİF AL